Korea to Support Cambodia with Smart Water Management Technology Equipment in Phnom Penh
Well-known Korean company Greentech Inc. has shown strong cooperation to develop intelligent technology to manage the water supply sector as an initial first step with the Phnom Penh Water Supply Authority.
The cooperation was discussed during a meeting between HE Cham Prasidh, Minister of Industry, and the delegation of Greentech Inc Korea on the project to equip smart technology for the water sector in Cambodia on 28 July 2022.
Mr. Tae-Yong Kwon, Project Leader at Greentech Inc., expressed his strong stance on cooperation in the development of intelligent technology for water supply management as the first step at the Phnom Penh Water Supply Authority, as well as human resource training and progress. Further development in the provinces could also be implemented at the request of Cambodia.
HE Cham Prasidh also expressed his full support for the project, as this project is very important to fill the gaps and be part of the development of the water sector in Cambodia, especially to help the Water Supply Authority. Phnom Penh. The minister was confident that the project would soon be approved by the Korean government in the form of a grant under the ODA framework and a feasibility study.
Greentech Inc is a very famous company and the number one company in Korea in the field of water management systems.
However, the company’s representative claimed that next week, seven Korean engineers will come to study further with Cambodian officials to accelerate the successful implementation of this project.