H.E Chea Sophara, Deputy Prime Minister and Minister of Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC), told all construction companies in Cambodia to comply with technical standards, otherwise the ministry will shut down those businesses with no exemptions.
The statement was made at a meeting on the design project and construction of a building with design, construction, contractor companies and individuals held at Sokha Phnom Penh Hotel on 4 June 2019.
Speaking to nearly 1,000 participants of the sharp rise in construction investment, H.E Chea Sophara said “with this tremendous growth, compliance with standards, and technical standards is absolutely necessary. In this context, expanding legal measures and obeying the law, professional ethics, and respecting the duty are a must that cannot be ignored.”
In addition to calling for compliance, H.E Chea Sophara also warned that some cement factories in Preah Sihanouk province will be shut down while also prohibiting the import of steel products that do not meet standards as the two are important materials for construction.
“Some cement factories have used sand to mix. Does this kind of construction have quality and durability or not? So, in the coming days there will be some closures in Sihanoukville”.
“And I also request the National Technical Institute to make conclusions, and in the event [we] caught up [non-compliance] [we] will close it down, and from today onwards no one can intervene,” he added.
In addition, in order to ensure the quality, safety, beauty, public order and good environment of construction sites, H.E had further stated that “unlawful construction will not be permitted to be constructed, in the case of violation with the prohibition, a legal measures must put in place urgently without exemption”.
The announcement was made after a building collapsed in Preah Sihanouk province due to technical failures which killed 28 people.