Land Ministry Calls for More ‘cambodia Construction App’ Users to Promote Transparency
With the rapidly increasing numbers of construction projects across the country, the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) has called for more ‘Cambodia Construction’ users, the mobile application that has been developed to provide useful information for the sector.
Speaking before more than 300 attendees at the recent Cambodia Property Awards, H.E Dr Pen Sophal, Secretary of State of MLMUPC encouraged people to use the ‘Cambodia Construction’ in order to help promote the industry.
“The Ministry recently launched a new mobile application, called the ‘Cambodia Construction’ app, to promote transparency and showcase the latest property developments,” he said.
“Using technology and promoting our aspiring talented and skilled workers, we will all work together to raise he added.
The app, which was launched on June industry standards and create a stronger economy with an abundance of opportunities,” 2018, offers a range of information including lists of construction companies, construction projects and numbers of approvals, material pricing, and laws and regulations on construction standards while also displaying the locations of approved projects and their details. (Read more)