The Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC) has strongly prohibited all construction companies from entering into construction contracts with any owners that have not yet received a construction permit, repair permit, demolition permit and construction site opening permit from the competent authorities.
According to the notification letter dated 2 March 2022, this prohibition is made to protect public safety based on provisions on land size ratio, quality, construction safety for consumers and the general public.
Any companies or builders who do not comply with this notice will have their licenses or business permits revoked, face legal sanction, or go through the court system.