One of the world’s leading producers and supplier of electronic appliances, LG, have recently introduced washing machine products using its latest technology to the Cambodian market.The presence of Twin Wash in the Cambodian market has been welcomed and attracted great attention from customers. The Twin technology made LG becomes one of the most innovative and successful companies within the laundry industry.
LG Twin Wash is a stylish and high-tech machine which can be used to wash clothes in two separated compartments during the same time, making it very convenient to classify clothes in accordance with its types such as white clothes, colored-clothes, blankets, as well as towels. Meanwhile, regarding the washing capacity, the machine comes with a high-speed and it can wash very well while not making the fabric damage.
On the other hand, the TrueSteam technology can kill bacteria up to 99%, and unshrinking clothes and remove dirt within 20 minutes in which this is very suitable for family with small baby that requires a lot of washing in both warm washing and stream to kill the bacteria. All will provide a comfortable and safety for the family.
More specifically, the LG Twin Wash is equipped with Wi-Fi system and Smart ThinQ allowing user to manage the machine through voice-control or through smartphone application. Users are able to control the power switch button from anywhere at any time even users are at the work place, shopping, or doing other work outside the house, their laundry is still operating in accordance with the schedule. Indeed, Smart Diagnosis allows user to monitor other problems of the machine immediately which are shown in the cell phone without having to wait for the technician to check.
The LG Twin washing machine is equipped with Inverter Direct Drive monitor with low vibration, quiet but double-efficient and energy saving with a 10-years guarantee from the company.
LG Twin Wash is a stylish and modern washing machine which can drive for a better living!
The Council for the Development of Cambodia (CDC) has officially launched the innovative “CDC Investment Project Management System (cdcPM),” a state-of-the-art digital platform designed to simplify and streamline the investment application process. This system allows investors to apply from anywhere and anytime, enhancing efficiency, reducing processing times, and ensuring greater transparency and integrity in Cambodia’s […]