LSCG to join Land Ministry in developing a real estate management system
LSCG REAL ESTATE has set aside US$ 1 million and on-field experts to partner with the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, in developing a nationwide digital property management system.
CEO of LSCG Ly Sokchhay told Construction & Property News on 25 December that LSCG is ready and will submit a proposal to the Ministry in 2023.
He said that the participation in designing the application is to contribute to the effective management of real estate nationwide as well as to promote the real estate sector in Cambodia.
“27 technicians and experts, both local and foreign, will be sent to work with the Ministry on the project along with a US$1-million initial fund,” said Sokchhay.
“The company has been very successful in testing the real estate market on the application for almost 4 years, and the company will share this experience with the Ministry,” he added.