Luxury Branded Residences on Rise in Asia Pacific
The majority of branded residential projects currently under construction globally, equaling 27%, are now located in Asia Pacific, according to a new Savills report.
120 completed, operational branded residential schemes are located in Asia Pacific with Thailand having 6% of schemes globally, making it the world’s third biggest country market. Bangkok is one of the world’s biggest urban markets for branded residential schemes with at least 15 projects.
Hoteliers currently comprise 85% of all such branded schemes, but non-hotel brands are catching up. Indonesia also expects to be one of the largest pipelines of branded residential projects outside the US, as emerging markets’ appetite for branded prestige grows.
“Branded residences can offer a solution to residents in emerging markets with immature residential property sectors. They offer comfort, security and familiarity,” Savills noted in its report.