Majority of Filipinos fear homes vulnerable to natural disasters
A survey by the Harvard Humanitarian Initiative (HHI) has shown that the majority of Filipinos have either experienced significant property damage through natural disasters or fear their properties are susceptible to them.
Of the 4,368 people questioned in 2017, the survey found that around 69% across all economic groups believed their homes and communities “were at most risk during a disaster”, more than any other asset.
In a country that experiences frequent typhoons and floods, approximately 42% reported that their houses had been partially destroyed before, while 16% said they had been displaced for at least a week as a result of natural disaster.
The situation is made worse for affected residents as only 3% of all homes in the Philippines had some form of home insurance, leaving 97% to cover their own losses after natural disasters.