Medtecs International Corporation Limited (Medtecs) has invested US$3 million in the guaranteed bond of the Cambodia Airport Investment Co Ltd (CAIC) contributing to the development of the Techo International Airport.
The agreement was signed on 4 April between Medtecs’s founder and Chairman Mr Clement Yang and CAIC Director Mr Charles Vann, under the witness of OCIC Chairman Neak Okhna Pung Kheav Se.
The funds raised from the bond will be used for the construction and development of the new airport.
Medtecs began operations in Cambodia in 1999 with the largest manufacturing facility dedicated to the export of medical textile and PPE, which today employs more than 4,000 people at its Kampong Cham factory.