Mega PPP scheme for Thailand
A mega 11 project infrastructure program worth USD20bn has been announced by the Thai government to be approved by its PPP (Public Private Partnership) committee in 2017.
Three projects to extend the Bangkok metro are worth an estimated total of USD9.2bn, two high speed rail links from the capital to southeast coastal resorts are slated to cost USD7.5bn while a Suvarnabhumi airport rail link is worth a further USD1.2bn. A USD2.3bn 100km motorway will also link Bangkok to the resort of Cha-am.
According to the Bangkok Post, this is the largest value of PPP projects to be approved since the committee began work in 1992.