With Meng Leng Eav Group’s innovative new showroom now open, customers and visitors will have more satisfying and compelling experience when sourcing their needs from the largest supplier of power tools and agriculture and engineering equipment in Cambodia.
Located along Mao Tse Tung Blvd in front of Chinese Embassy, the 3-floor showroom was officially launched on 26 February and doesn’t only serve to upgrade the company’s image in the engineering market, but also integrates its product branding, testing centre and maintenance service in one location.
The first floor is designed as a modern trade centre dedicated to power tools, hand tools and accessories, a maintenance centre, and a cashier counter. The area also includes a unique space where customers can test their preferred model.
The second and third floors are showrooms; the second housing cleaning devices, and all kinds of pumps including Tsurumi; the third will showcase tools, devices, machines and electricity generators serving the agriculture sector.
Meng Leng Eav started out as a tiny trading firm in 1999 after supplying power tools and agricultural equipment from Thailand to Banteay Meanchey, Battambang and Phnom Penh since the early 1990s. Today, it exclusively distributes over 10 brands and another 5 non-exclusive brands with a total of over 60 products and tools in Cambodia. They include Robert Bosch power tools (after signing a cooperation partnership in 2014), Nikatech agricultural equipment from Japan, Nikata professional power tools, Makita, Maktec, Skill, Mikasa professional construction tools, Tsurumi pumps, and more.
To maintain its status as market leader, the group has expanded its network nationwide with sales centres and sub-dealers around the country including Phnom Penh, Siem Reap, Battambang, Kompong Cham, Kratie, and Sihanoukville. The company has also upgraded its warehouse facilities and maintenance services to serve users’ increasingly sophisticated needs, said Mr. Meng Reakmsey, the company’s general manager.
Presiding over the showroom’s grand opening event, H.E. Sun Chanthol, Minister of Commerce expressed his pride in having a Cambodian firm expand and take a lion’s share in its respective sectors.
He went on to say that the firm’s contribution to society has reflected the strong partnership between the government and private sectors.
“The prosperity of Cambodia can’t be achieved without the contribution from the private sector,” he said. “Meng Leng Eav is an example for this. And I wish for the Meng Leng Eav Group to remain prosperous so that it can join the government to develop the country.”