Ministry of Mines and Energy Studying​ Potential to Restart Producing Oil Field
The Ministry of Mines and Energy, in collaboration with EnerCam Resources Corp., is in the stage of studying the possibility of examining the potential of restarting Cambodia’s first oil well after being suspended for more than a year by the original investment firm’s bankruptcy.
Angkor Resources Corp announced on 25 May that Angkor’s energy subsidiary, EnerCam Resources Corp. (EnerCam), advanced potential Cambodian energy with inspection of production facilities in the offshore Khmer Basin.
Mike Weeks, Executive VP of Operation of Angkor Resources Corp. and President of EnerCam, at the request of government officials of the Ministry of Energy in the Kingdom of Cambodia, has led a technical assessment and inspection of the offshore production facilities and drilling platform, located 160 km from Sihanoukville at the offshore oil field in the Khmer Basin of the Gulf of Thailand, according to the statement.
As a follow-up to the report, submitted to the Ministry of Mines and Energy (MME) in March, Weeks recently oversaw a physical inspection of the offshore facilities.  The crew ship departed on 3 May with an 8-man technical team, joined by 15 officials from Cambodia’s MME through inclement weather and unsettled waters.
In December 2021, Weeks coordinated a team of veterans and specialists​​ to study the potential to restart and continue producing the field.
“We’re happy to assist Cambodia in developing its own energy sector both offshore and onshore,” says Weeks.  “This inspection of the existing facilities aids industry and government in determining next steps in future production and expansion of Cambodia’s own production.”
A full inspection report and production restart analysis is currently being reviewed by all parties.