Missing Crude Oil Tanker Caught in Indonesia, Cambodia Requesting Help to Return
The Ministry of Mines and Energy is in talks with Indonesia to help facilitate returning the ship loaded with missing crude oil back to Cambodia.
The talks come after Indonesian authorities seized a ship loaded with nearly 300,000 barrels of crude oil and more than a dozen crew on board on 25 August.
The arrest was in response to the request of the Cambodian government to Interpol asking for cooperation on the seizure of a tanker that allegedly left Cambodia without approval.
According to Indonesia’s local media reported on 25 August, the 183-meter-long Bahamian-flagged MT Strovolos oil tanker left the coast of Sumatra on 27 July, en route from Thailand to the Indonesian island of Batam.
HE Cheap Sour, Director General of the General Department of Petroleum of the Ministry of Mines and Energy, confirmed that currently Cambodia and Indonesia are cooperating to return the crude oil back to Cambodia.
According to the DG, almost 300,000 barrels of oil were the amount extracted by KrisEnergy from Block A before it announced liquidation in June.
In early August, the Cambodian Prime Minister claimed that this oil was secretly transported out of Cambodia without any approvals from the government, while at the same time also announcing the collapse of Cambodia’s first oil production. (Read more)
KrisEnergy and the Government of Cambodia first came into the initial agreement over the production in August 2017 under a 95% – 5% share basis, of which the KrisEnergy Group holds 95%, and the government holds 5%.