MLMUPC Changes Registration Documents of One Spouse’s Separate Property from Word “Dead” to “Giver”
The Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC) has announced a change in the registration documents of one spouse’s separate property which is widower or widow because of the death of another spouse, according to a letter 2391 dated 06 June 2022.
This change refers to changing the word from “Dead” to “Giver” instead of based on the Civil Code 2007 in the property registration and issuing of Ownership Titles of Certificates of Ownership over Immovable Property.
For instance, the ​separate property of the husband, Mr Sok San (Widower of the Dead, Ms Chan Rothana which is changed into Widower of the Giver, Ms Chan Rothana). The word “Giver” in this context means a person who is dead.
In addition, the MLMUPC has demanded an adjustment of the formulas and other attached documents, which previously used the word “Dead” to the word “Giver” instead of based on the Civil Code 2007.
In order to carry out this work efficiently, the MLMUPC will assign professional officers from the General Department of Cadastral and Geography to cooperate with the Capital, Provincial Department of Land Management, Urban Planning, Construction and Cadastral to install new formulas in the database system.