Cambodia and Japan agreed on more skilled construction workers working in Japan as a result of a 1 February 2019 meeting between the two parties.
The Ministry of Labour and Vocational Training (MLVT) and the Japan Cambodia Interactive Association (JCIA) met to discuss labour cooperation, according to a Facebook post by the MLVT.
JCIA Director Mr Fumio Yamada, said that there were more than 400 Japanese construction companies studying soil types, creating foundation layer, and taking soil samples to be analysed in Japan while also pointing out that many skilled workers were sent to work and receive training in Japan.
“More than 300 Cambodian workers already work in the construction industry in Japan. Khmer workers will have real skills in the construction industry after having been trained in Japan, and they will bring those skills to develop the construction sector in Cambodia,” said Mr Yamada.
Citing Japan’s important role in promoting construction standards in Cambodia, MLVT Minister H.E Ith Samheng, said that Cambodia and Japan will sign an agreement on skilled labour in March 2019 where he hopes to send more Cambodian workers to Japan.
“There are 9,000 Cambodian workers in Japan, hopefully it will increase to double that next year, so workers will need to have more specific training skills in order to carry out their work more effectively,” he said.
“Construction cannot be neglected, it will pose risk for people’s lives if the techniques are bad, so it is important that construction processes meet construction standards,” the minister added.