The Ministry of Post and Telecommunications (MPTC) has banned the use of signal boosters and/or repeaters in boreys which have caused signal interferences and severely affected the quality of mobile services in the surrounding areas.
According to the announcement on 26 July 2022, owners must dismantle, remove, and cease the use of these devices in their respective homes.
Moreover, the MPTC would also like to request all related parties to immediately cease the import of signal boosters and/or repeaters that have yet been granted type approval from the Telecommunication Regulator of Cambodia to avoid legal implications.
Any owner who fails to comply with this announcement will potentially face imprisonment of one to five years and a fine of 2,000,000 to 10,000,000Riels in accordance with Article 84 of the Telecommunications Law.
The MPTC also encourages mobile network operators to upgrade their equipment and technology as well as construct additional base transceiver stations in order to expand cell coverage and improve the quality of service. (Read more)
Recently, the MPTC held a meeting with 45 telecom operators to find solutions to the inactivity and negativity in the telecommunications sector in Cambodia, while launching plans to build 100 additional antenna stations to improve the quality of service in priority tourist destinations and remote tourist areas. (Read more)