MPWT to Launch Training Campaign for Officials on New Port EDI System in November
The Ministry of Public Works and Transport (MPWT) will launch a campaign to train relevant officials on how to use the new electronic data exchange system known as Port EDI in mid-November 2021.
Secretary of State of the MPWT HE Ros Vanna said during the meeting on Tuesday 28 September that the first Port EDI training will be conducted for customs and excise officials, port officials, and other relevant authorities.
“Once developed and installed, the Port EDI system will be launched by a sub-decree. Given many other legal and technical aspects involved, officials must be well-trained before implementation,” said HE Vanna.