NagaCorp Working on Fresh Plans for Recently-Rejected Siem Reap Resort, says Chairman
In response to the government’s recent rejection of the proposed US$350-million Siem Reap resort, NagaCorp Chairman Tim McNally has said that the firm is working on fresh plans to make the project possible, reported GGR Asia yesterday.
The rejection was made by the Ministry of Culture and Fine Arts on 23 March, stating that the project would negatively affect the archaeological park so it cannot be implemented in this context. (Read more)
The decision came after several meetings with ICC-Angkor coupled with concerns voiced by UNESCO. (Read more)
Mr McNally told GGRAsia that the firm acknowledged all concerns and has already started preparing new plans.
“We will continue to develop fresh plans that are acceptable to achieve the objective of creating tourism venues and at the same time respecting the historical and spiritual wonder of the Angkor Wat site,” said Mr McNally.
He added that while planning, NagaCorp will carefully listen, is open to all comments, and more importantly will closely coordinate with the Cambodian government.
“Although I cannot provide a timetable at this time I can assure you we will continue to develop an acceptable plan for this area that will accommodate and promote tourism in the best interest of the country,” said
“Our goal is to enhance and maximise tourism as a growth business sector and promote and complement the World Heritage site Angkor Wat,” he added.