The General Commissariat of the National Police has established a special team to prevent, solve, and combat land disputes and encroachments nationwide, according to decision No. 438 dated 24 August 2021.
With 21 members and chaired by National Police Deputy Chief Lieutenant General Dy Vichea, this team will have the duty to gather information, investigate, and take action against all land-related cases.
The team is allowed to use the national forces to take action against land crimes, as they also have full rights to build cases and submit them for further proceedings.