A new Khmer-Thai checkpoint in Banteay Meanchey province at the Stung Bot International Checkpoint, in addition to the Poipet checkpoint, is scheduled to complete construction and open for service by next year, according to a report from the Ministry of Public Works and Transport (MPWT) on 9 February.
Located about 7km from the Poipet International Checkpoint, the new project includes a bridge construction, a border control office building, as well as the main checkpoint office. Currently, the bridge construction is already completed while the rest is expected to be completed by 2020.
The Stung Bot International Checkpoint project is being undertaken with a concession loan from the Thai government worth approximately US$26.5 million. The agreement for the loan was signed between the two governments in February 2016, according to a report from Fresh News. In addition to the checkpoint project, the loan will also be used to help renovate National Road 5.
After completion, Stung Bot International Checkpoint will play an important role in easing the congestion at the current Poipet checkpoint as it will serve as an additional office where all customs and other border crossing documents can be processed.