New MPWT Service Centre to be Established in Sihanoukville
The Ministry of Public Works and Transport plans to set up another new public service centre in Sihanoukville to bring services closer to the people and make it easier to provide services effectively.
The centre is scheduled to be launched in March, located at Fury Mall in Sihanoukville, said HE Sun Chanthol, Minister of Public Works and Transport, at the annual meeting held on 27 January.
“Soon, a new public service centre will be launched in Sihanoukville at Fury Mall. Setting up the centre is to help people easily access to our services with transparency and efficiency,” said HE Chanthol.
Currently, the ministry is operating public service centres at many places including at the ministry itself, Aeon Mall I, Aeon Mall II, Noro Mall, and Heritage Walk in Siem Reap.
The ministry will continue to find other proper locations to open these centres to bring the services closer to people and reduce the informal costs, said HE Sun Chanthol.