According to the Prakas dated 22 November 2021, design verification/approval is a must for all types of constructions that are required to request construction permits from MLMUPC and/or the capital or provincial administrations.
Meanwhile, construction projects that are required to request construction permits from lower-level authorities do not need design approval, but can also do it voluntarily.
Design verification refers to the inspection and analysis by the designated team of the ministry to ensure that new construction work, repair work, modification work, demolition, building function modification, among others are being done according to the Construction Law.
All construction owners must bear the costs charged by the inspectors and the cost of the design approval document.