Around 70 participants attended a presentation on new technology for the industrial and construction coating products delivered by industry experts from Thailand, Malaysia and Singapore at the Great Duke Phnom Penh Hotel.
On 14 September, NCS Global Coatings (Cambodia) Co., Ltd held a seminar focus on the solution to solve problem for industrial and construction that presented to local and international participants from ship dry-docking yards, petroleum companies, industrial factories, power plants, project owners, construction companies, steel fabricators, contractors attended the event.
Mr Por Sour, Managing Director of NCS Global Coatings (Cambodia) Co., Ltd, said that we are supplying protective coatings, thermal insulation coatings, heat reflecting coatings, nanotechnology waterproofing and spray pumps for industrial and construction industries.
In addition, the seminar also conducted a demo of the latest technology of the Graco e-Extreme EX45, the first electric airless sprayer for protective coatings in hazardous locations.