Picture by Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC)
Renowned investor in Cambodia Neak Oknha Pung Kheav Se has committed to finishing construction of the new Phnom Penh International Airport before turning 87 years old, marking another major achievement of him for Cambodia.
Neak Oknha Pung Kheav Se, Chairman of the Board of Directors of Canadia Bank and Overseas Cambodia Investment Corporation (OCIC), the company behind this US$1.5 billion project, said on 28 February 2019 during the ‘New Phnom Penh International Airport Assembly Sites Committee’ meeting that he will finish this project before retiring.
“…since I got an assignment from the Prime Minister … when I got [this project], I’m 70, now 71, if I describe [the process] I’m 75 years old, and the break-even will take around 12 years, so by then I’m 87 years old …,” Neak Oknha said with excitement.
Meanwhile, Neak Okhna Pung Kheav Se, who now holds a multi-million-dollar real estate portfolio, added that, at this age, he should not be accepting this project, but has done so because he wants to deliver this great achievement for Cambodia with pride.
In addition, Neak Oknha is also committed to creating jobs for the people and uses local labour force from gardeners upwards.
OCIC has so far invested in numerous big projects in Cambodia such as Diamond Island Development City, Olympia City, and most notably the current rapid development of Chroy Changvar Satellite City.