Over 3,900 Construction Projects Worth US$5.4bn Approved in 11 Months of 2021
The Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction approved 3,925 construction projects in the first 11 months of 2021, a decrease of 403 projects from the same period last year.
According to the Socio-Economic Trends Report of the Ministry of Economy and Finance, the construction projects worth US$5,456 million, also a 22.1% drop year-on-year.
There were 3,284 residential projects, representing 86.2% of the total construction projects, decreasing 268 projects from the same period in 2020.
Meanwhile, the import of construction materials surprisingly increased by 22.5% in value in the first 11 months.