Phnom Penh City Hall Orders Immediate Demolition of Illegal Construction on River
The Phnom Penh Municipal Administration has ordered the immediate demolition of all illegal fish farms, floating houses, and all unregulated structures on the Tonle Sap River within the boundaries of Phnom Penh. The authorities also stated that non-compliance will result in severe action with no liability for damages.
The announcement released today said that there have been a large number of encroachers erecting buildings on the water and turning them into permanent residences.
This has caused a series of problems such as unregulated waste and pollution, disruption of the waterway and natural water flow, and the ecosystem. In particular, it has caused severe damage to the beauty of Phnom Penh.
Therefore, the administration has decided to order all owners of these constructions to demolish or relocated within one week from the date of the announcement.
If the deadline has passed, the authorities will take action without any responsibility for damage or loss. Besides, officers will also send the cases for further legal action.