After three months of construction, the first pedestrian bridge located along National Road 4 in front of Chumpov Wan High School opened to the public to be mostly used by students. The bridge will significantly eliminate congestion across National Road 4 near Chumpov Wan market and, more importantly, protect pedestrians from accidents.
Public bus service to use e-pay (29 March)
An MoU agreement between the Phnom Penh Public Bus Authority and Wing Specialized Bank will transform payment for the public bus service to an e-system. With the new payment method, it is expected that more and more commuters will rely on the bus services for daily commuting since it is much cheaper than own transport.
Chbar Ampov gets new road with drain underneath (31 March)
An abandoned ditch filled with rubbish, bushes and bacteria located in Chbar Ampov district was transformed into a concrete road equipped with lamposts with the sewage water flowing underneath. For the first development phase, Prek Barang ditch was transformed into a 16 metre wide and 916 metre long concrete road linking from Street 369 along the river to the area of Pra Chumvong. For the 2nd phase, construction will continue with a 351 metre long road from Pra Chumvong to the Cuba school. With 100 metres of large drainage already complete, only 200 metres of drainage remains. It is expected the road will be fully completed in late April.
Ho Chi Minh and Phnom Penh link up (11 April)
The visit by a senior delegation from Ho Chi Minh City to Phnom Penh has opened up the opportunity for urban management cooperation between both cities. Representing Ho Chi Minh City, deputy governor Mr. Huynh Cach Mang discussed city planning and city issues with H.E. Pa Socheatevong. He also invited his Phnom Penh counterpart to visit Ho Chi Minh City.
Tidying up Chbar Ampov market (12 April)
Officials are working to tidy up Chbar Ampov market, located along National Road 1, to enhance the livelihoods of both sellers and buyers. The primary work involves enlarging the aisles for buyers to walk through, tidying up the vending spaces, enhancing the hygiene, and installing more rubbish bins. The governor also alerted all public market operators to enhance the hygiene and vending spaces for their respective markets.
Sodium lights changed to LED Lights (15 April)
To beautify the city at night and to prioritise going green, City Hall is replacing the sodium lights in lampposts with LED Lights. Work is now being prioritised in Wat Botom Park, Samdech Techo Park, Areyksat Park, Chenla Park, DN Park, Krom Ngoy Park, Sunway Park and Prum Bayorn Park. So far City Hall has installed 4,600 LED light poles along the streets in addition to the more than 10,000 LED light poles citywide confirmed in the master plan.
Releasing floods from areas along National Road 1
Discussions have started to draft the master plan to release flood water from the area along National Road 1 in Chbar Ampov district including Nirodh, Prek Pra, and Veal Sbov areas. The primary initiatives are; constructing a ditch, installing a pumping station, and rehabilitating the existing irrigation system.
2nd Toul Kork Tralok Bek pump station to open in May (24 April)
The 2nd Toul Kork Tralok Bek pump station is scheduled to open for pumping flooded water out of the capital this May. After completion, the station will have a capacity of five cubic metres per second, an increase of 300 percent compared to the old station. This station will ensure the areas around Indaratevi High School, Moun Ang market, Roads 592, 317, 313, 608, and 337 located in Boeng Kok II commune are free from inundation.
Green landscape management to be enhanced (26 April)
Trees and parks across the city play a crucial role in beautifying the city and comforting citizens. The municipality recently launched a meeting to alert the Phnom Penh Public Transport Department and the private company in charge for tree and garden management to enhance their services for the 42,000 trees across the capital.
Modernising Chroy Changvar bridge roundabout (28 April)
A beautiful master plan is being enacted for the triangular-shaped roundabout located at the west of Chroy Changvar Bridge. Once completed, the roundabout will welcome citizens for relaxation and exercise and beautify the city.