The construction of Phsar Dey Huy flyover was 70 percent completed as of early November. As the road is narrow under the bridge construction, Phnom Penh municipality made an announcement to prohibit all large trucks from turning left from all directions at the traffic lights close to the construction site.
(10 Nov) Stueng Mean Chey Canal under development
Shortly after a meeting on the Stueng Mean Chey rehabilitation and development project, the Phnom Penh municipal governor took action for 500 families whose houses infringed along the canal. The Phnom Penh governor commenced building temporary accommodation for 135 families that are in the first phase for movement. Water treatment connections, electricity and toilets are also being built to serve the displaced families.
(12 Nov) Two concrete roads to be built in outer town area
After receiving requests to build a concrete road from the residential area in Mean Chey commune, Phnom Penh municipality accepted the request and went on to review the condition of two roads and expects to soon start work on construction.
(13 Nov) Building water drainage to prevent flooding
Whenever the rainy season comes, flooding creates issues for the capital. Phnom Penh municipality has tried over the years to find a better solution. Work on laying drainage water along St. 1962 was inaugurated and expects to control flooding by delivering water to another area. Laying the 9.4m long, 1.5m wide drainage alongside the road is expected to take eight months to finish.
(22 Nov) Second ring road construction complete
To divert trucks transporting cattle from entering Phnom Penh city, the Cambodian government has endeavored to develop an outer ring road. On 8 December, Phase II of the second ring road was completed. Although concrete construction is finished, it will be another month before being opened for commuters.
(29 Nov) New flyover to be built
Traffic congestion has become an issue of concern in Phnom Penh city. By building an additional flyover in the capital, the Cambodian government hopes for an effective solution to reduce traffic jams. A feasibility study for a new flyover project is underway for the intersection between Street 271 on Preah Monivong Boulevard and Samdech Techo Hun Sen Boulevard. The new bridge development is expected to commence construction soon.
(12 Dec) Iron bridge construction kicks off
The Overseas Cambodia Investment Corporation (OCIC) commenced building a temporary bridge over the Tonle Sap river to ease congestion during the planned renovations to the Cambodia–Japan Friendship Bridge. The iron bridge, costing USD10m stretches from the Sokimex petrol station on National Road No.5 to the Chroy Changva satellite city.
(13 Dec) Over 600 residents granted land titles
The Phnom Penh governor handed over land title certificates to 622 families in Tonle Bassac commune, Chamkar Mon district in Phnom Penh. The land where the families have been living is owned by the state. Having seen the residential area habituated for many years, the Cambodia government decided to make it concessional land by granting the land titles to the residents.
(18 Dec) Drainage water system in capital to be restored
460km of sewage water systems located in four districts in Phnom Penh are scheduled to be restored during the dry season. The Department of Public Works and Transport is responsible for the planed renovations in Chamkar Mon, Toul Kork, 7 Makara and Doun Penh districts. Work on the project development is going to kick off in January 2018 and take five months to complete.
(19 Dec) Positive feasibility study for skytrain project
The proposed electric skystrain is soon to start construction in the capital. The announcement was made during a meeting between Phnom Penh Municipality Governor Khoung Sreng, and Japan International Cooperation Agency (JICA)’s technical team led by JICA President’s Representative Sugano Yuichi.
To ease the capital’s chronic traffic congestion, especially at rush hour, plans are advancing to construct an elevated electric skytrain to link the city to Phnom Penh International Airport. The bold vision would not only provide a congestion solution for the capital but also spur economic growth along the route.