At the start of 2022, Phnom Penh recorded a total of 310 Borey & apartment projects and1603 high-rise buildings, of which 225 have more than 20.
These statistics were according to Phnom Penh Municipal Governor, HE Khoung Sreng, at the official opening of Prince Times Square on 07 June 2022.
The governor continued that despite the COVID-19 crisis in 2021, Phnom Penh still received 1,050 new construction projects on a total construction area of ​​more than 4.63 million square metres with an investment capital of more than US$2.26 billion.
“According to the economic growth, Cambodia will continue to recover rapidly in the coming years in line with growing global demand and the confidence of both local and foreign investors, which is a huge potential for investment in real estate, especially commercial buildings, hotels Borey, condominiums and shopping malls,” Phnom Penh Municipal Governor, HE Khoung Sreng added.
A report published by CBRE Cambodia on 07 April also expected an increase in Borey projects in Cambodia, with over 300 projects expected by the end of this year and nearly 400 by the end of 2023. (Read more)