Prime Minister Hun Sen has urged Chinese firms to invest more in Cambodia especially in the prioritised sectors, emphasising five main reasons why Cambodia is a strong potential investment destination.
This statement was made during a meeting between PM Hun Sen and three major Chinese companies led by Prince Group President Neak Oknha Chen Zhi on 25 April.
The objective of this meeting was to study the investment climate in Cambodia.
PM Hun Sen welcomed the Chinese investors and stated that the investment climate in Cambodia has improved for five reasons.
“First, Cambodia has peace and stability, which is the foundation for investment. Second, Cambodia has investment laws that provide convenience to investors. Third, Cambodia has a one-stop centre for facilitating investment,” said PM Hun Sen.
“Fourth, Cambodia does not require investors to use only the riel to conduct business in Cambodia, other currencies are allowed. Fifth, Cambodia has a large young labour force,” he added.
The three major Chinese companies are currently operating and investing in key sectors, including industry, mining, infrastructure, real estate, construction, logistics, securities, and securities trading.