PM Hun Sen vows to speed up oil production by 2020
Prime Minister Samdech Hun Sen has pledged to accelerate the first oil production in Cambodia from the Apsara oil field by 2020 but has yet to provide a specific date.
Samdech Hun Sen made the statement during a press conference regarding the latest updates in Cambodia on 24 February.
“I have not yet announced the specific time for extracting the first drop of oil, but we have to speed up the process to be completed within this year,” said Samdech Hun Sen.
Regarding the progress of the project, the responsible firm, KrisEnergy, announced in December 2019 the completion of many parts of the construction including the Mini Phase 1A wellhead platform. (Read more)
The Apsara Oil Field is located in Block A of the Khmer Basin in the Gulf of Thailand, which has been identified as the first productive oil field to be brought online in the Kingdom of Cambodia. This oilfield is expected to a peak rate of 7,500 barrels of oil per day. (Read more)