Prime Minister Hun Sen has ordered the relevant authorities and ministries to ask for permission or approval before deciding to implement the Law on Expropriation, whereby the government can claim private land for public infrastructure development.
PM Hun Sen made the order on 2 March during the inauguration ceremony of NR3.
“The Law on Expropriation is generally enforced in cases where people refuse to receive compensation for the impact of infrastructure projects, with the state having the right to confiscate the land. However, officials must use this law transparently and only when necessary,” said PM Hun Sen.
“For example, we have to build an important road. 4,000 families have already agreed to relocate with compensation, only two families do not agree. In this case, we need to use the Law on Expropriation as the benefits of the road outweigh those of the two families,” he added.
The Law on Expropriation was approved by the National Assembly in 2009. This law aims to determine the right of the expropriation of private land with property compensation for the construction or rehabilitation of public infrastructure projects.