PM Passes Three Ordinances for Land Ministry as New HQ Inaugurated
Cambodian Prime Minister Samdech Hun Sen has given three orders to the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC) after its new headquarters was inaugurated on 8 November, to strengthen effective land management in Cambodia.
Speaking at the inauguration of the new MLMUPC in Sen Sok district on the morning of 8 November, PM Hun Sen said that the priority task of the MLMUPC is to try its best to issue 100% title deeds to the people.
To date, more than 6 million, or 90%, of land plots have been registered and given titles. The ministry is committed to reaching 100% by 2023.
Meanwhile, the second-order is to accomplish solving old and new land disputes using extrajudicial procedures.
“If possible, land disputes should be resolved outside the court system. If going to the court, there must be losers and winners. However, with the extrajudicial method, the dispute can be resolved in a win-win manner, but the officials must be transparent,” said PM Hun Sen.
Last but not least, the third-order is to improve the effectiveness and efficiency of the social land concession progress. MLMUPC shall speed up this procedure in order to facilitate the livelihoods of people without land nationwide.
The ministry is currently implementing the Land Allocation for Social and Economic Development (LASED) LASED. The program aimed at gifting land to poor and indigenous people in Cambodia.
With LASED, the ministry expects that over 15,000 poor families will receive decent land plots to reside on and grow crops after the project completion in 2026. (Read more)