Cambodia Prime Minister Samdech Hun Sen has vowed to continue implementing more favourable policies to attract foreign investment and to transform Cambodia into a high-potential regional hub for production, business, and investment in the near future.
PM Hun Sen made the remarks during the opening speech of the 1st Asia-Europe Economic and Business Forum on 24 November.
He said that Cambodia has thus far and will continue to implement transparent and effective policies to attract more foreign investment by building well-connected infrastructure, improving the transportation system, promoting trade facilitation, human resource development, IT, digitisation, and the financial sector, among others.
According to the Ministry of Economy and Finance data, in the first nine months of 2021, the government collected revenue of approximately US$3billion, or equivalent to 75% of the yearly goal.
The ministry is optimistic that Cambodia’s economy will recover fast after the country’s reopening since 1 November.