Power to Resolve Real Estate & Pawnshop Disputes Transferred to New Gov’t Body
Power to resolve disputes related to the real estate business and pawnshop business has been transferred to a new responsible government’s body known as the Real Estate Business & Pawnshop Regulator (REBPR).
The power transfer was undertaken based on the 2020 Prakas related management of real estate business which was announced by REBPR on 26 October.
According to the announcement, the power was transferred from the Department of Real Estate Business and the Pawnshop of the Ministry of Economy and Finance.
The new responsible authority, Real Estate Business & Pawnshop Regulator, is also a body of the Ministry of Economy and Finance that was established to solve disputes in the non-bank financial sectors such as real estate business and pawnshop.
The Real Estate Business & Pawnshop Regulator (REBPR) also announced that those who wish to request dispute resolution can submit their related document in soft files through telegram 078 266 268 or 077 749 958.