Phnom Penh City Hall on Wednesday, June 20, 2018, held a meeting to discuss issues related to land ownership in the city.
Chaired by the Phnom Penh Municipal governor Khoung Sreng, the meeting evaluates the progress of granting land to the affected families and land title for people living in Phnom Penh. Aside from that, the meeting also discusses sub-dividing the land for people living in Borey, a compound of houses or flats with parks, playgrounds, and security services.
Regarding the request of granting land and ownership right for affected families living around the railway near ToulKork Water Reservoir No.1 and No.2, the government had decided to set the distance at 11 meters on the south and 15 meters on the north from the railway starting from TroLok Bekarea all the way to Kim Il Sung boulevard. For the corridors of the railway line from Kim Il Sung to the Royal Railway Station, the meeting decided to leave 12 meters from the rail line.
For the reservoir project, it is 24 meters wide for the waterway and land on the side in order to build a concrete road so people will not overlap public land. In other remaining locations, the government will handle cadastral procedures.