Preah Vihear Authorities Order Immediate Stop to Encroachment on Five Concessional Land Plots
The Preah Vihear provincial administration has ordered all residents to stop encroaching or leasing land plots on five concessional zones, ordering the encroachers to demolish any construction and leave immediately, or otherwise face severe legal action.
According to the announcement issued on 23 March 2022, the five land plots have already been transferred from state to private state land in the form of economic land concessions for sugarcane farm investments.
All five plots are located in Chhep district, Tbeng Meanchey district and Chey Sen district, with concession rights given to five private firms.
In the letter, the provincial administration also urges the citizens to report to the authorities immediately if someone tries to rent or sell land in the five locations.
The five plots of land have seen encroachment issues after the five firms paused their operations in 2019 due to the COVID-19 pandemic.