Prince Bank has invested an additional US$35 million into the new Techo airport development project through CACI guaranteed bonds.
This investment is the second in addition to the first US$15 million investment last year, making the firm hold a total of US$50 million in bonds for the new airport project.
The agreement was signed on 7 April by CAIC Director Charles Vann and Prince Bank CEO Honn Sorachna, and witnessed by OCIC Chairman Nak Okhna Pung Kheav Se and Prince Group Chairman Nak Okhna Chen Zhi.
The coupon rate of the CAIC bond is 5.5% per annum with 3 years tenure and guaranteed by OCIC.
Techo International Airport project is currently 31.1% completed with a total amount of US$434 million already invested by CAIC (excluding airport land price).