The Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction announced yesterday that the property title QR code scanning system is back online after a temporary suspension for two weeks.
According to the ministry announcement, the technical team has already re-programmed the system. Thus, the service will be easier and smoother than before. (Read more)
The QR code scan application was launched in early 2020 to make property buyers and sellers easily verify ownership documents themselves. (Read more)
Through the application, users can find information about the property such as the date of the latest update, title number, location, size, type, mortgage rights, hypothec, permanent rental rights, usufruct, easement, and foreclosure, among other essential information.