The Ministry of Public Works and Transport (MPWT) in partnership with the United Nations Development Programme (UNDP) launched a campaign on 04 October 2019 to train and promote the techniques of road maintenance and the use of the ‘ROAD CARE Mobile App.
The recently launched ROAD CARE is a mobile app that allows people to report directly on potholes or other road problems immediately to the ministry in order to reduce traffic accidents. (Read more)
The three-month training campaign will allow relevant technical staff in all departments of the Ministry of Public Works and Transport to know more about ROAD CARE and create better ways for officers to communicate with the people about road problems.
H.E Sun Chanthol, Senior Minister and Minister of MPWT said that ROAD CARE is very useful in helping to improve the quality of roads.
The minister called on all relevant agencies to pay attention to strengthening the quality of road construction, repair and maintenance, and encouraged citizens to report potholes or other road problems.
UNDP Representative for Cambodia Nick Beresford expressed his strong support for the program which will help contribute to Cambodia’s development.
“I had it here on my phone [Road CARE], I’m a proud user, and I feel that if I report a pothole or any other road problem to the ministry, I’m doing my bit to make our city safer and our transport system more effective,” he said.
The mobile app has been downloaded by over 10,000 users and over 1,000 cases have been reported nationwide.