Qataris Buy Singapore Tower
Asia Square Tower 1, a landmark premium Singapore office skyscraper has been sold to a fund to the Qatar Investment Authority (QIA) for USD2.45 billion, reports World Property Journal.
The world class building has the largest floor plate in the iconic Marina Bay area and has been awarded Green Mark Platinum status.
Rob Blain, Executive Chairman of CBRE Asia Pacific told World Property Journal that the sale, “underlines the strong demand for prime core assets around the world, and the ongoing appeal of real estate as a prized asset class,” and has also helped Singapore, “cement its position as one of the most important commercial real estate markets in the world.”