Signalling its desire to be the number one company in the Kingdom of Cambodia and throughout Southeast Asia, the Board of Directors of CENTURY 21 Cambodia has recently announced that it has named Richard W. Davidson its new Chairman.
Davidson, the former president and chief executive officer of the global franchisor Century 21 Real Estate LLC, is responsible for developing and implementing a strategy to further penetrate the real estate market and expand the company’s presence in Cambodia and other emerging markets in Southeast Asia.
Davidson, who takes over his new role in August 2020, has overseen explosive growth for the CENTURY 21® brand as well as in his role as president of CENTURY 21 Everest Realty Group in Utah where he led that company’s merger with Troop Real Estate in California, the largest M&A ever recorded in the CENTURY 21 Network.
Mr Kuy Vat and Mrs Grace Fong, co-owners of C21 Cambodia, said that the announcement marks another step in the firm’s commitment to becoming not only the real estate industry leader in Cambodia but throughout Southeast Asia.
“Mr Davidson has been the principal driver behind the phenomenal success of the CENTURY 21 brand in the last 10 years, and with him leading the way, and his comprehensive knowledge of the connections between us, our customers and the markets we serve and plan to operate in, the Board is confident that our goal will become a reality; our agents and their homebuyer and seller clients will be the benefactors of our collective successes,” they added.
Mr Davidson leads CENTURY 21 Cambodia in its third full year with the CENTURY 21 brand. To date, CENTURY 21 Cambodia has 23 offices and 200+ affiliated agents who deliver extraordinary experiences and give 121% to home buyers, sellers, and real estate investors around the world. It’s there where Davidson expects to deliver growth to the organization.
“Cambodian real estate has been surging for years, and the micro-and macro-economic factors suggest that this country’s property market will be strong for years to come,” said Mr Davidson.
“My goal is to lead on multiple fronts, leveraging my global network and leadership skills to advance a clear strategic vision and propel this organisation forward through the next stage of growth while solidifying our position as the country’s largest real estate organisation that Cambodians, Southeast Asians, and the world can trust and rely on,” he added.
To view CENTURY 21 Cambodia property listings, click here. To learn more about the CENTURY 21 Cambodia value proposition, or to join the ranks of the relentless there, click here.
https://www.youtube.com/watch?v=PjLcmH4yiyw
About CENTURY 21 Cambodia
CENTURY 21 Cambodia is the 75th official country to affiliate with the CENTURY 21 brand. It has a wide network of offices in Phnom Penh, Nationwide 25 provinces in Cambodia with over 700 full-times and 3800 Regional Land Specialist qualified and well-trained professional agents. Century 21 Real Estate LLC is a subsidiary of Realogy Holdings Corp. (NYSE: RLGY), a global leader in real estate franchising and provider of real estate brokerage, relocation, and settlement services.