Cooling measures and uncertainty in the Singaporean property market saw investors flock to the inaugural “Cambodian Property Show” at the Marriott hotel in Singapore last weekend. The show was another collaboration between Cambodia’s leading property portal website, Realestate.com.kh, and Asia’s leading property portal network, the PropertyGuru Group.
The opening address from His Excellency Mr Cheth Naren, Ambassador of the Royal Embassy of Cambodia, emphasised that, “Cambodia as a country is not only rich in sublime heritage sites (such as Angkor Wat) but also a country rich in natural resources and a country focused on development and improving infrastructure.”
Two of the leading developers in Cambodia; Silvertown Metropolitan and Eastland Development, took the initiative to showcase the Cambodian property sector and their own projects to the 250+ attendees over both Saturday and Sunday.
Presenting to a packed room of potential investors interested in understanding the local Cambodian market were Sam Yang, CEO of Eastland Development (HK) Ltd; Ly Senleap, CEO of FUGI Investment; Alfred Chia, CEO of SingCapital Pte Ltd; Guillaume Massin, Managing Director & Partner of DFDL Cambodia; Vic Boyle, Sales Director of Realestate.com.kh; Simon Vancliff, Investment and development director, ING Holdings; Allen Prak, Legal Advisor, P&A Asia Law Office; and Tom O’Sullivan, Director and CEO of Realestate.com.kh.
Sam Yang of Eastland Development said that, “the attendance across both days at the Cambodia property show last weekend, on site sales and the 25+ Singaporeans now booked to travel and visit my development sites in Cambodia, is proof that Singaporean investors now identify Cambodia as a prosperous investment landscape.”
In an interview with Winston Lee, Regional Head of New Projects at PropertyGuru, and Tom O’Sullivan, Director and CEO of Realestate.com.kh, O’Sullivan noted that, “the collaboration between PropertyGuru and Realestate.com.kh has allowed us to bring local Cambodian projects to the international market, and we hope that the success in sales and interest from this first “Cambodia Property Show” in Singapore encourages more developers to participate in PropertyGuru regional property shows in the future – and more Singaporean investors to seriously consider the Cambodian property market.”
A Singaporean investor at the 2-day expo mentioned that, “Cambodia presents an attractive proposition as an investor, and the returns are a lot more attractive than Singapore; but also neighbouring countries – for example Thailand.” He went on to say, “the development infrastructure such as improved motor ways, SEZ’s, deep sea ports and a slated rail network will only add to investor confidence in the Cambodian real estate market moving forward.”
Early bird discounts are still available for the “Emerging Markets Property Show” in Singapore on the 8-9 October 2016. If you are interested in attending or exhibiting your new development project visit or call Realestate.com.kh on 095911466, 069 436756 or 017 436756, or email info@realestate.com.kh.