Renovation of NR48 Connecting NR4 to Koh Kong to Officially Begin in January
The construction of the South Korea-funded US$78-millon NR48 connecting NR4 to downtown Kong Kong will officially begin on 3 January, with the ground-breaking ceremony presided over by Prime Minister Samdech Hun Sen.
The Ministry of Public Works and Transport held a meeting with relevant parties on 16 December to prepare the work for the ceremony.
NR48 is 148km long, stretching from the Chamkar Luong area in Sre Ambel district to Khemarak Phoumin town in Koh Kong province.
The project includes two main sections: 122km of two-lane road with a width of 11m, and 25km of four-lane road with a width of 18.5 to 21.5m.
The construction contract was signed on August 23 between the ministry and construction firm ILSUNG and HANIL Joint Venture. (Read more)