Swedish furniture IKEA brand will be available for sale in Cambodia for the first time next week at SCG Design Village in Sen Sok district.
According to SCG Design Village, in the first stage, the presence of IKEA in Cambodia is the sale of IKEA products inside SCG Design Village, without an actual IKEA store yet.
However, in the next stage, if the market expands, the company may consider cooperating with IKEA for further investment.
The Ministry of Commerce last year urged Sweden to consider opening renowned IKEA stores in Cambodia, as the demand for the market is significantly growing. (Read more)
Design Village is Cambodia’s first most complete home & living retail destination offering home-related interior, decorative, and exterior solutions.
It is a joint venture by leading companies – SCG and Boonthavorn – located on St. 1003 in Sen Sok district. (Read more)