Having dominated the Phnom Penh market for hot water solutions, Rinnai is now being introduced to dozens of commercial businesses in the Siem Reap market.
The products are made available in Cambodia through an exclusive dealership by Camcona Trading Cambodia Co., Ltd. With almost five years background in Cambodia, this Japanese water heater solutions brand is now expanding to Siem Reap.
Launched on 21 July, 2017 at the Hilllocks Hotel and Spa in Siem Reap, Camcona introduced Rinnai’s various water heater solutions to a group of commercial clients and retailers. They described Rinnai products as energy efficient gas-fueled water heating systems appliances which have specific and unique benefits. These include great efficiency, water conservation, safety, versatility and guaranteed reliability.
Rinnai has been operating since 1920 and has expanded to 19 factories and branches worldwide with a distribution network covering many global markets. With a history spanning almost 100 years, the company continues to focus on the innovative development of modern technology and provides multiple hot water solutions such as power, gas, and sunlight to meet the needs of customers.
“Rinnai Corporation expanded its distribution to Cambodia in 2013, with the rapid recognition and support of many customers and consumers with our high quality, safe and post-sale services,” said Kim Srun Elida, Managing Director of Camcona Trading Cambodia.
While most of the company’s sales to date have been in Phnom Penh they plan to extend the distribution and promotion of high quality hot water systems to customers such as hotels, restaurants, and spa facilities in Siem Reap since it is the Cambodia’s top tourist destination. Elida said she aims to increase the sales volume with competitive prices, good service, and international quality standards, hoping that customers and business partners will continue to support Rinnai products.