Cambodian Prime Minister Samdech Hun Sen has ordered to put an end to internet service provider monology in Boreys and revoke all the previous exclusive signed by related parties.
The statement of PM Hun Sen was repeated by Minister of Posts and Telecommunications HE Chea Vandeth in a press conference on 4 August.
“Deal to allow only one exclusive internet service provider in Boreys must be ended. All providers must acknowledge this while the Telecommunication Regulator of Cambodia must act following the PM’s order,” aid HE Vandeth.
In the meantime, the Ministry is also constructing over 100 additional cell towers in priority tourist destinations and remote tourist areas with exact locations already set. (Read more and more)
HE Vandeth added the construction of those cell towers will cost approximately US$10 million.
The Ministry is also currently studying a master plan to set up a data centre worth about US$30 million, with the aim to collect data from related institutions for better management.