Siem Reap to Have Electric Buses, New Bypass & National Flower Monument
Following the completion of the 38-road project, the Cambodian government plans to implement three other major infrastructure projects in Siem Reap, including an electric bus system, a new city bypass road, and a national flower monument.
Minister of Public Works and Transport HE Sun Chanthol revealed this information during the road inspection on 9 January.
“The national flower monument or Pka Romdul will be built at the Svay junction, by turning that busy junction into a 25m roundabout. Meanwhile, the new city bypass road will be built under a loan from South Korea. This month, the team is selecting a consulting firm,” said HE Sun Chanthol.
He added that to make Siem Reap a smart city, the government, with the help of development partners, also plans to establish an electric public bus system in the near future.
To date, the 38-road project is 100% complete, the lighting and decoration work has reached 72% completion.