Following over a year of construction, Singapore has turned on a huge 45-hectare floating solar photovoltaic (PV) farm located in Tengeh Reservoir, reported GCR at the end of July.
Equivalent in size to some 45 football fields, with 122,000 panels, the 60 megawatt-peak (MWp) array is thought to be one of the world’s largest inland floating solar farms, and will be used to power five water treatment plants.
According to developer Sembcorp, the solar farm can generate enough clean electricity to power 16,000 homes, cutting carbon emissions by approximately 32 kilotonnes a year or the same as removing 7,000 cars from the roads. The facility will provide around 7% of Singapore’s annual energy needs.
Gaps between solar panels assist airflow and let sunlight reach aquatic life. Additional aerators were installed to maintain oxygen levels.