Skyscraper Start Date Set
Construction on what will become Cambodia and ASEAN’s tallest building is set to start on 1 August according to reports from the developer.
Phnom Penh Post Property reported that Tous Saphoeun, deputy secretary general of Board of Architects Cambodia (BAC) and one of the project’s architects informed of the August kick-off date in early June as design features are finalised.
The enormous project to be set on 4.97 hectares opposite NagaWorld is estimated to be costing in the region of USD5 billion and will soar over 500 metres high with 133 stories. Construction is being undertaken by China’s Sino Great Wall International Engineering Co. Ltd.